Dahua NVR2216-4KS3 16 Channel Lite Network Video Recorder (NVR)
- Price: 12,500৳
- Regular Price: 13,000৳
- Stock: In Stock
- Brand: Dahua
- Model: NVR2216-4KS3
Key Features
- Supports IP Cameras with a Resolution Up to 12 MP
- Ai by Recorder Supports 4-Channel Smd Plus
- Max. 144 Mbps Incoming recording Bandwidth
- Supports Eptz, and One-Click Arming and Disarming
Payment Options
12,500৳13,000৳
Cash Discount Price
Online / Cash Payment
—/month
Regular Price: —
Compare Bank EMI Options
Specifications
| Audio and Video | |
| IP Camera Input | 16 channels |
| Auxiliary Interface | |
| USB | 2 (2 rear USB 2.0 ports) |
| Component Environment | |
| Operational Conditions | –10 °C to +55 °C (14 °F to +131 °F) |
| Storage Conditions | –20 °C to +60 °C (–4 °F to +140 °F) |
| General | |
| Brand | Dahua |
| Model | NVR2216-4KS3 |
| Playback And Backup | |
| Backup Mode | USB device and network |
| Recording Features | |
| Playback Function | Instant playback, general playback, event playback, tag playback, smart playback |
| Record Mode | General, motion detection; intelligent; alarm |
| Resolution | 12 MP;8 MP;6 MP;5 MP;4 MP;3 MP;1080p;720p;960p;D1;CIF;QCIF |
| Compression | Video Compression Smart H.265+; H.265; Smart H.264+; H.264; MJPEG Audio Compression G.711a; G.711u; PCM; G726 |
| System | |
| Main Processor | Industrial-grade processor |
| Operating System | Embedded Linux |
| Third Party Support | |
| Third Party Support | ONVIF; Panasonic; Sony; Axis; Arecont; Pelco; Canon; Hanwha |
| Video Detection And Alarm | |
| Alarm Input | 4 channels |
| Display | |
| Decoding Capacity | AI disabled: 1-channel 12 MP@30 fps; 1-channel 8 MP@30 fps; 2-channel 6 MP@30 fps; 2-channel 5 MP@30 fps; 3-channel 4 MP@30 fps; 6-channel 1080p@30 fps AI enabled: 1-channel 8 MP@30 fps; 1-channel 6 MP@30 fps; 1-channel 5 MP@30 fps; 2-channel 4 MP@30 fps; 4-channel 1080p@30 fps |
| Interface | 1 × VGA output, 1 × HDMI output, supports simultaneous video sources output for VGA and HDMI 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Multi-Screen Display | 1/4/8/9/16 |
| Storage | |
| Internal HDD | 2 SATA ports. Each disk can contain up to 20 TB. This limit varies depending on the environment temperature. |
| Network & Connectivity | |
| Ethernet Port | 1 (10/100/1000 Mbps Ethernet port, RJ-45) |
| Network Function | HTTP; HTTPS; TCP/IP; IPv4; IPv6; UDP; NTP; DHCP; DNS; SMTP; UPnP; IP Filter; FTP; DDNS; SNMP; Alarm Server; P2P; Auto Registration; IP Search (Supports IP camera, DVR, NVS, etc.) |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC, 4 A |
| Power Consumption | Total output of NVR is <10 W(without HDD) |
| Physical Specification | |
| Dimensions | 375.0 mm × 282.9 mm × 53.0 mm |
| Weight | Net Weight 1.49 kg (3.28 lb) Gross Weight 2.77 kg (6.11 lb) |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 1-year Warranty |
Description
Dahua NVR2216-4KS3 16 Channel Lite Network Video Recorder (NVR)
The Dahua NVR2216-4KS3 16 Channel Lite Network Video Recorder (NVR) is a versatile and dependable surveillance solution that is ideal for providing complete security coverage. This Dahua NVR supports a variety of decoding formats, including Smart H.265+, H.265, Smart H.264+, H.264, and MJPEG, which ensures high-quality video playback. It supports up to 16 IP cameras with resolutions up to 12 MP and has a maximum decoding capability of 6 × 1080p at 30 fps. What genuinely distinguishes the Dahua NVR2216-4KS3 is its AI by Recorder function for 4-channel SMD (Secondary Motion Detection) and AI by Camera for perimeter protection and SMD, which dramatically reduce false alerts caused by external sources. The Dahua 16 Channel NVR also has one-click arming and disarming, making it simple and effective for security administration. This Dahua NVR has built-in HDMI and VGA outputs for easy integration into existing security systems and supports multi-screen displays. Whether you use it at home or at work, this Dahua 16 Channel NVR provides dependable and powerful video recording and playback features, ensuring peace of mind and excellent security.
What is the price of Dahua NVR2216-4KS3 16 Channel Lite Network Video Recorder (NVR) in Bangladesh?
The latest price of Dahua NVR2216-4KS3 16 Channel Lite Network Video Recorder (NVR) in Bangladesh is 12,500৳. You can buy the Dahua NVR2216-4KS3 16 Channel Lite Network Video Recorder (NVR) at the best price from our website or visit any of our showrooms.
EMI Price Calculator