Zoook Panther Headphone with Mic
- Price: 1,800৳
- Regular Price: 1,980৳
- Stock: In Stock
- Brand: Zoook
- Model: Panther
Payment Options
1,800৳1,980৳
Cash Discount Price
Online / Cash Payment
—/month
Regular Price: —
Compare Bank EMI Options
Specifications
| General | |
| Brand | Zoook |
| Model | Panther |
| Headphone | |
| Cable Length | 1.8M |
| Impedance | 32Ω |
| Main Features | |
| Connection Type | 3.5mm |
| Microphone | |
| Frequency | 20HZ ~ 20KHZ |
| Power Specifications | |
| Connectors | 3.5mm |
| Physical Specification | |
| Drivers | Φ40MM |
| Technical Specification | |
| Sound level/Sensitivity | 108dB±3dB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 06-Months |
Description
The Zoook Panther Headphone is a lightweight on-ear design with plush ear cushions and an adjustable cushioned headband that provides exceptional comfort even during long listening sessions. It comes with Premium Stereo Drivers. The two high-end speakers provide deep, pounding bass, strong mids, and dazzling highs. The driver units are 40mm in diameter and have a frequency range of 20hz-20hkz. The plush leather ear cups and headband provide hours of fatigue-free listening, making them the ideal headphones. A built-in microphone allows you to make hands-free calls. The lightweight housing has fine craftsmanship, and the ear cups are wrapped in beautiful protein leather. The ZOOOK Panther Headphones provide a degree of elegance rarely found in headphones - at any price range. This headphone has a tangle-free cable and is compatible with nearly all 3.5mm jack audio devices, including iPhones, iPad, iPods, Samsung, Android mobile phones, tablets, PC, laptops, Mac, and others. The Zoook Panther Headphone comes with a 06-month warranty.
What is the price of Zoook Panther Headphone with Mic in Bangladesh?
The latest price of Zoook Panther Headphone with Mic in Bangladesh is 1,800৳. You can buy the Zoook Panther Headphone with Mic at the best price from our website or visit any of our showrooms.
EMI Price Calculator