- Price:
- Regular Price: 0৳
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Xiaomi
- Model: TV Max 85 2025
Key Features
- Display: 4K UHD (3840 × 2160) QLED, DCI-P3 94% (typ)
- Google Assistant built-in, Chromecast built-in
- Supports Dolby Vision, HDR10+, HLG, Filmmaker
- Speaker: 2x 12W, Dolby Audio, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
Payment Options
Cash Discount Price
Regular Price: —
Specifications
| General | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | TV Max 85 2025 |
| MPN | L85MA-MAXME |
| Memory | |
| RAM | 3GB |
| Graphics | |
| Graphics | Mali-G52 (2EE) MC1 |
| Camera & Audio | |
| Speaker | Supports Dolby Atmos Dolby, Dolby Atmos, Dolby Vision and the double-D symbol are trademarks of Dolby Laboratories Licensing Corporation. Requires video content that supports Dolby Vision and Dolby Atmos. |
| Display Features | |
| Display Type | QLED |
| Screen Size | 85 inch |
| Refresh Rate | 144Hz MEMC: 4K 120Hz |
| Resolution | 4K UHD (3840 × 2160) |
| Viewing Angle | 178°(H)/ 178°(V) |
| Audio & Microphone | |
| Audio Output | 2 × 12W |
| Connectivity | |
| USB | USB × 2 (USB 2.0 × 1 + USB 3.0 × 1) |
| HDMI | HDMI 2.1 × 3, support CEC ALLM VRR HDMI 1, HDMI 2 support 4K 144Hz HDMI 2 supports eARC |
| Main Features | |
| Operating System | Google TV |
| Others | Ethernet (Lan) Optical Digital Audio Out 3.5mm headphone jack CI+ Slot Broadcasting system: DVB-T2+C/DVB-S2 |
| Processor | Quad cortex A73 |
| Storage | 32GB |
| Network & Connectivity | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| WiFi | Wi-Fi 6, dual-band 2.4GHz/5GHz |
| Power | |
| Power Supply | Power: 380W Voltage: 200-240V~50/60Hz |
| Remote Control | Bluetooth Remote control |
| Physical Specification | |
| Standby Power | ≤0.5W |
| Weight | Weight including base: approx. 30.4kg Weight not including base: approx. 29.8kg Packing weight: 41.2kg |
| Dimension | Dimensions including base: 1890 × 436.9 × 1153mm Dimensions not including base: 1890 × 94.3 × 1087.3mm Base thickness: 436.9mm Vesa: 400mm x 500mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03-years |
Description
Xiaomi TV Max 85 2025 85 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version)
The Xiaomi TV Max 85 2025 is intended to provide a cutting-edge home entertainment experience with its large 85-inch QLED display that brings colors and details to life. This TV boasts a 4K resolution of 3840 × 2160 pixels, 178° viewing angle, DCI-P3 94% color gamut, and 1.07 billion colors, providing excellent graphics from all angles. The 144Hz refresh rate, paired with MEMC 4K 120Hz, smooths down fast-motion material, whether you are gaming or viewing a high-action movie. Xiaomi TV Max 85 2025 supports Dolby Vision, HDR10+, HLG, and Filmmaker mode, providing a theater-like experience in your living room. The audio performance is also impressive, with dual 15W speakers that produce immersive sound, which is augmented by Dolby Atmos technology for a truly three-dimensional listening experience. The Xiaomi TV Max 85 2025 is powered by Google TV and operates flawlessly on a quad-core Cortex A73 CPU, a Mali-G52 MC1 GPU, 3GB RAM, and 32GB of app and media storage. The built-in Google Assistant, Chromecast, Miracast, and Apple AirPlay facilitate multimedia sharing and voice commands. Wi-Fi 6 dual-band, Bluetooth 5.2, HDMI 2.1 connections with CEC, ALLM, VRR, and 4K 144Hz output, as well as eARC compatibility for enhanced audio passthrough, provide modern and versatile connectivity options. Furthermore, the Xiaomi TV Max 85 2025 includes USB 2.0 and 3.0 ports, Ethernet LAN, optical digital audio out, a 3.5mm headphone connector, and a CI+ slot for broadcasting systems like as DVB-T2+C and DVB-S2. With cutting-edge display technology, superior sound, strong processing, and advanced connection, the Xiaomi TV Max 85 2025 is designed for consumers who desire more than simply a television. It is an all-in-one entertainment hub that is poised to elevate your home viewing experience.
What is the price of Xiaomi TV Max 85 2025 85 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version) in Bangladesh?
The latest price of Xiaomi TV Max 85 2025 85 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version) in Bangladesh is 0৳. You can buy the Xiaomi TV Max 85 2025 85 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version) at the best price from our website or visit any of our showrooms.