- Price:
- Regular Price: 0৳
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Xiaomi
- Model: TV Max 100 2025
Key Features
- Display: 4K UHD (3840 × 2160) QLED, DCI-P3 94% (typ)
- Google Assistant built-in, Chromecast built-in
- Supports Dolby Vision, HDR10+, HLG, Filmmaker
- Speaker: 2x 12W, Dolby Audio, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6
Payment Options
Cash Discount Price
Regular Price: —
Specifications
| General | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | TV Max 100 2025 |
| Graphics | |
| Graphics | Mali-G52 (2EE) MC1 |
| Camera & Audio | |
| Speaker | Supports Dolby Atmos Dolby, Dolby Atmos, Dolby Vision and the double-D symbol are trademarks of Dolby Laboratories Licensing Corporation. Requires video content that supports Dolby Vision and Dolby Atmos. |
| Display Features | |
| Display Type | QLED |
| Screen Size | 100 inch |
| Refresh Rate | 144Hz MEMC: 4K 120Hz |
| Resolution | 4K UHD (3840 × 2160) |
| Viewing Angle | 178°(H)/ 178°(V) |
| Audio & Microphone | |
| Audio Output | 2 × 12W |
| Connectivity | |
| USB | USB × 2 (USB 2.0 × 1 + USB 3.0 × 1) |
| HDMI | HDMI 2.1 × 3, support CEC ALLM VRR HDMI 1, HDMI 2 support 4K 144Hz HDMI 2 supports eARC |
| Main Features | |
| Operating System | Google TV |
| Others | Ethernet (Lan) Optical Digital Audio Out 3.5mm headphone jack CI+ Slot Broadcasting system: DVB-T2+C/DVB-S2 |
| Processor | Quad cortex A73 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Network & Connectivity | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| WiFi | Wi-Fi 6, dual-band 2.4GHz/5GHz |
| Power | |
| Power Supply | Power: 450W Voltage: 200-240V~50/60Hz |
| Remote Control | Bluetooth Remote control |
| Physical Specification | |
| Standby Power | ≤0.5W |
| Weight | Weight including base: approx. 59.6Kg Weight not including base: approx. 59.0Kg Packing weight: 76.0kg |
| Dimension | Dimensions including base: 2229 × 473 × 1344mm Dimensions not including base: 2229 × 96 × 1280mm Base thickness: 473mm Vesa: 700mm x 400mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 03-years |
Description
Xiaomi TV Max 100 2025 100 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version)
The Xiaomi TV Max 100 2025 is designed to give a cutting-edge home entertainment experience. With a massive 100-inch QLED display that brings colors and details to life. This TV has a 4K resolution of 3840 × 2160 pixels, 178° viewing angle, DCI-P3 94% color gamut, and 1.07 billion colors, resulting in outstanding images from any angle. The 144Hz refresh rate, combined with MEMC 4K 120Hz, smoothes down fast-moving content, whether you are gaming or watching a high-action film. Xiaomi TV Max 100 2025 supports Dolby Vision, HDR10+, HLG, and Filmmaker mode, giving you a cinematic experience in your living room. The audio performance is particularly outstanding, with dual 15W speakers producing immersive sound and Dolby Atmos technology providing a genuinely three-dimensional listening experience. The Xiaomi TV Max 100 2025 is Google TV-powered and runs well on a quad-core Cortex A73 CPU, a Mali-G52 MC1 GPU, 3GB RAM, and 32GB of app and media storage. The built-in Google Assistant, Chromecast, Miracast, and Apple AirPlay all help with multimedia sharing and voice commands. Wi-Fi 6 dual-band, Bluetooth 5.2, HDMI 2.1 connectors with CEC, ALLM, VRR, and 4K 144Hz output, as well as eARC compatibility for better audio passthrough, offer contemporary and adaptable connectivity options. Furthermore, the Xiaomi TV Max 100 2025 has USB 2.0 and 3.0 ports, Ethernet LAN, optical digital audio out, a 3.5mm headphone jack, and a CI+ slot for broadcasting systems such as DVB-T2+C and DVB-S2. The Xiaomi TV Max 100 2025 is created for people who want more than just a television. It features cutting-edge display technology, excellent sound, powerful processing, and advanced connectivity. It is an all-in-one entertainment hub designed to improve your home viewing experience.
What is the price of Xiaomi TV Max 100 2025 100 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version) in Bangladesh?
The latest price of Xiaomi TV Max 100 2025 100 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version) in Bangladesh is 0৳. You can buy the Xiaomi TV Max 100 2025 100 Inch QLED 4K UHD Smart Android Google TV (Global Version) at the best price from our website or visit any of our showrooms.