- Price: 12,700৳
- Regular Price: 14,500৳
- Stock: In Stock
- Brand: DeepCool
- Model: CG590U 5F
Key Features
Payment Options
Cash Discount Price
Regular Price: —
Specifications
| General | |
| Brand | DeepCool |
| Model | CG590U 5F |
| Case Type | |
| Motherboard Support | ITX/Micro-ATX/ATX ATX(Rear Connector)/Micro-ATX(Rear Connector) |
| External Features | |
| Color(s) | Black |
| Drive Bays | 3.5″ Drive Bays: 1+1; 2.5″ Drive Bays: 2+1 |
| Expansion Slots | 7 Slots |
| Fan Support | Top: 3×120/2x140mm Side: 3x120mm Rear: 2×120mm Bottom: 3×120mm |
| Front Ports | USB3.0×2, Gen2 Type-C×1, Audio/Mic×1 |
| Material | ABS+SPCC+Tempered Glass |
| Radiator Support | Top: 120/140/240/280/360mm Side: 120/240/360mm Bottom:120/240/360mm Rear: 120mm |
| Power | |
| Power Supply | No |
| Physical Specification | |
| Compatibility | CPU Cooler Height Limit: 160mm ; GPU Length Limit: 410mm; |
| Dimensions | 460x285x460mm(L×W×H) |
| Weight | 8.2Kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year |
Description
DeepCool CG590U 5F Sleek Showcase ATX Case
The CG590U 5F is a curved-glass panoramic case with a dual-chamber layout and a spacious interior. Pre-installed with five ARGB fans, it is ready from the start with strong airflow and vibrant lighting.
SEAMLESS PANORAMIC VIEW
The CG590U 5F features a one-piece curved tempered glass panel that transitions smoothly around the corner. With no seams interrupting the line of sight, it offers an open, continuous view into the build within.
EFFICIENT VENTILATION
The dual-chamber layout separates the power supply and drives into their own cooling zone, keeping the GPU’s intake path clear. Large mesh panels on the top and side increase ventilation throughout the case.
START COOL, SHINE BRIGHT
The CG590U 5F includes dual rear fan mounts to enhance exhaust capacity. It comes pre-installed with three reverse-blade 120mm ARGB fans on the side and two standard units at the rear, creating a powerful horizontal airflow.
BROAD HARDWARE SUPPORT
The spacious interior provides ample room for high-end components, supporting CPU coolers up to 160mm tall, GPUs up to 410mm long, and ATX PSUs up to 210mm.
What is the price of DeepCool CG590U 5F Sleek Showcase ATX Case in Bangladesh?
The latest price of DeepCool CG590U 5F Sleek Showcase ATX Case in Bangladesh is 12,700৳. You can buy the DeepCool CG590U 5F Sleek Showcase ATX Case at the best price from our website or visit any of our showrooms.