- Price: 17,500৳
- Regular Price: 21,500৳
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Dahua
- Model: DHI-LM27-B221B
Key Features
- The 144Hz refresh rate provides an instant, tangible improvement in image smoothness
- The IPS panel technology offers accurate and consistent color reproduction with wide viewing angles
- Wide color gamut, 85% NTSC, It meets the designer's demand of image texture
- 1ms fast response time with no image blurring or ghosting
- Low blue light technology can support a comfortable viewing experience
Payment Options
Cash Discount Price
Regular Price: —
Specifications
| General | |
| Brand | Dahua |
| Model | DHI-LM27-B221B |
| Display Features | |
| Display Size | 27 inch |
| Display Type | Backlight ELED |
| Panel Type | IPS |
| Refresh Rate | 144 Hz(max) |
| Resolution | 1920 (H) × 1080 (V) |
| Response Time | MPRT 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 cd/m² (typ.) |
| Contrast Ratio | 1,300: 1 |
| Connectivity | |
| HDMI | 2.0 (1920 × 1080@144 Hz) |
| Mechanical Design | |
| Vesa Wall Mount | 100 mm × 100 mm (3.94" × 3.94") |
| Power | |
| Power Supply | 12 VDC, 2.5 A |
| Power Type | External power adapter |
| Standby Time | |
| Power Consumption | 21 W (basic), 25 W (typ.) |
| Temperature | |
| Operating Temperature | 0 °C to +40 °C (+32 °F to +104 °F) |
| Video Features | |
| Low Blue Light | Yes |
| Physical Specification | |
| Weight | Net Weight 3.7 kg (8.16 lb) Gross Weight 4.95 kg (10.91 lb) |
| Dimension | 614.3 mm × 366.8 mm × 57.2 mm (24.19" × 14.44" × 2.25") (W × H × D), without wall-mount bracket |
| Other Features | |
| Other Features | Operating Humidity 10%–85% (RH), non-condensing Storage Temperature –20 °C to +60 °C (–4 °F to +140 °F) Storage Humidity 5%–90% (RH), non-condensing Standby Power Consumption <0.5 W Input Port 1 × DP 1.4 (1920 × 1080@144 Hz), 1 × HDMI 2.0 (1920 × 1080@144 Hz) Output Port 1 × Audio out port |
Description
Dahua DHI-LM27-B221B FHD Commercial Display
The Dahua DHI-LM27-B221B is a high-performance 27-inch commercial monitor engineered to deliver professional-grade visuals and smooth motion. Available at SkylandBD, this display utilizes IPS panel technology to provide accurate color reproduction and consistent brightness across wide 178° viewing angles. With its Full HD 1920 x 1080 resolution and a high 144Hz refresh rate, it offers a tangible improvement in image smoothness, making it an excellent choice for designers, gamers, and multitasking professionals. The ultra-narrow bezel design ensures a modern look and an immersive viewing experience.
What is the price of Dahua DHI-LM27-B221B 27 Inch 144Hz IPS Monitor in Bangladesh?
The latest price of Dahua DHI-LM27-B221B 27 Inch 144Hz IPS Monitor in Bangladesh is 17,500৳. You can buy the Dahua DHI-LM27-B221B 27 Inch 144Hz IPS Monitor at the best price from our website or visit any of our showrooms.