Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White
- Price: 8,200৳
- Regular Price: 9,800৳
- Stock: In Stock
- Brand: Corsair
- Model: iCUE 4000D RGB
Key Features
- Form Factor: Mid-Tower
- iCUE Smart Lighting Control
- Case Expansion Slots: 7 vertical + 2 horizontal
- Pre-installed Fan: 3x AF120 RGB ELITE fans
Payment Options
8,200৳9,800৳
Cash Discount Price
Online / Cash Payment
—/month
Regular Price: —
Compare Bank EMI Options
Specifications
| General | |
| Model | iCUE 4000D RGB |
| MPN | CC-9011241-WW |
| Additional Feature | |
| PSU | Not Include |
| Side Panel | Tempared Glass |
| Case Type | |
| Front Panel | high-airflow |
| Motherboard Support | ATX |
| Tempered Glass Panel | Yes |
| Type | Mid-Tower |
| Clearance Space | |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum Graphics Card Length | 360mm |
| Maximum PSU Length | 220mm |
| External Features | |
| Drive Bays | 3.5in x2 2.5in x2 |
| Expansion Slots | 7 vertical + 2 horizontal |
| Fan Support | Supports up to 6 × 120 mm fans, or 4 × 140 mm fans in total. Typical mounting configuration: Front: 3 × 120 mm or 2 × 140 mm, Top: 2 × 120 mm or 2 × 140 mm, Rear: 1 × 120 mm |
| Front Ports | |
| I/O Port | 1x USB 3.2 Gen Type C 1x USB 3.2 Gen 1 Type A 1x Audio in/out |
| Material | |
| Pre- Installed Fans | 3x Front AF120 RGB ELITE PWM fans |
| Radiator Support | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Physical Specification | |
| Color | White |
| Warranty Information | |
| Warranty | No |
Description
Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White
The Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White is designed for exceptional cooling performance. With a high-airflow front panel and three included AF120 RGB ELITE fans, this case ensures maximum air intake and focuses airflow towards your components at fan speeds up to 2,100 RPM. The optimized front panel delivers massive airflow for maximum cooling, while the AF RGB ELITE PWM fans provide low-noise airflow with AirGuide technology for extreme CPU cooling. The spacious interior accommodates up to 8x 120mm or 4x 140mm cooling fans and multiple radiators, allowing for versatile cooling options. The case features vertical PCIe slots and a screw mount for a Corsair PCIe extension cable, allowing you to showcase and secure your GPU. Show off your high-profile components and RGB lighting with the easy slide-on, slide-off attach method. Take full control and synchronize the RGB lighting for up to six fans with the included iCUE LIGHTING NODE CORE and Corsair iCUE software. Upgrade your cooling system with the Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing .
What is the price of Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White in Bangladesh?
The latest price of Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White in Bangladesh is 8,200৳. You can buy the Corsair iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower ATX Casing White at the best price from our website or visit any of our showrooms.
EMI Price Calculator